Dolina Śmierci w Kalifornii. Zwiedzanie w 2024 i praktyczne porady.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Jak skutecznie zwiedzać Dolinę Śmierci w 2024 roku, aby zobaczyć najciekawsze miejsca i atrakcje? Wszystkiego co najważniejsze odnośnie Doliny Śmierci dowiecie się z poniższego wpisu. Pomoże Wam on zaplanować wyjazd do Parku Narodowego Death Valley National Park w USA.

Ponura nazwa Doliny Śmierci miejsca ma związek z poszukiwaczami złota, którzy w 1849 r przemierzali pustynne tereny Ameryki Północnej, aby skrócić sobie drogę do złotonośnych terenów Sierra Nevada.

Warto zamknąć okna i włączyć klimatyzacje, bo Dolina Śmierci to nie tylko malowniczy obszar pustynny, ale również jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, gdzie pięćdziesięciostopniowe upały nie należą do rzadkości.

Dolina Śmierci w USA
Park Narodowy Doliny Śmierci (Death Valley National Park)

Dolina Śmierci – co warto wiedzieć

  • Dolina Śmierci jest to największy Park Narodowy w kontynentalnej części USA obejmujący obszar prawie 7800 km².
  • Część powierzchni parku leży poniżej poziomu morza a najniższy punkt (86 m p.p.m) znajdujący się przy Badwater jest zarazem najniżej położonym miejscem na półkuli zachodniej.
  • Dolina Śmierci jest również najbardziej zdradliwym, suchym miejscem w Ameryce i najgorętszym miejscem na Ziemi. Najwyższą temperaturę zanotowano tutaj w lipcu w 1913 roku, wynosiła ona 56.7°C

Dolina Śmierci – rozpoczynamy zwiedzanie

Pomimo tak gigantycznej powierzchni najbardziej popularne atrakcje turystyczne Doliny Śmierci można zwiedzić w ciągu pięciu lub sześciu godzin. Wystarczy rozpocząć podróż do wnętrza doliny z samego rana z dobrze przygotowanym planem miejsc, które warto zobaczyć w Death Valley.

Dolina Śmierci - droga
Droga prowadząca wprost do Doliny Śmierci

Z Las Vegas wyruszyliśmy, kierując się wskazaniami nawigacji GPS na Death Valley Furnace Creek zostawialiśmy za sobą bez żalu szalone Vegas. Przed nami ciągnąca się gdzieś po horyzont droga lokalna nr 160 prowadziła nas prosto do najgorętszego miejsca na świecie.

Dolina Śmierci – Punkty Widokowe

Po około półtorej godziny jazdy sunęliśmy już teraz międzystanową drogą nr 190 mijając tablice informujące nas, że jesteśmy już na terenie Doliny Śmierci. Wjazd na teren Death Valley jest płatny i bilet w kwocie $30  należy zakupić w automacie, przed wjazdem na teren Parku Narodowego Doliny Śmierci

Mając karnet do amerykańskich Parków Narodowych – nie musimy kupować biletu wstępu na teren Doliny Śmierci. Jedziemy więc prosto do pierwszego z punktów.
To Dante’s View. Znajdujący się nieco na uboczu, najwyżej położony dostępny dla turystów punkt widokowy.

Dolina Śmierci – Dante’s View

Dolina Śmierci - punkt widokowy Dante's View
Dolina Śmierci – widok z Dante’s Views na panoramę Death Valley

Do Dante’s View można bez trudu dojechać samochodem. Co prawda ostanie 200 metrów to ostro zawijające się serpentyny, ale na szczęście natężenie ruchu w Dolinie Śmierci o poranku jest niewielkie więc nie było problemu z dojazdem.

Na szczycie Dante’s View znajduje się spory parking przy którym rozrzuconych jest kilka oficjalnych punktów widokowych wraz z tablicami i opisem tego, co można zobaczyć na horyzoncie. My jednak wybieramy dziki szlak prowadzący na szczyt góry.
20 minut spaceru i mamy wyśmienitą panoramę na całą Dolinę Śmierci.
Ciekawostka: Tutaj nagrywane były sceny do filmu Gwiezdne Wojny Epizod IV

Dolina Śmierci – Zabriskie Point

Dolina Śmierci - widok na Zabriskie Point
Wschód słońca nad Zabriskie Point w Dolinie Śmierci

Zabriskie Point – to obowiązkowy punkt o poranku w Dolnie Śmierci. Szybki zjazd na dół w kierunku drogi 190. Po kilkunastu minutach zatrzymujemy samochód na małym parkingu i asfaltową ścieżką wchodzimy na punkt widokowy. Piękna panorama!

Zabriskie Point to miejsce niesamowitych skalnych formacji erozyjnych i chyba najbardziej ukochane przez fotografów miejsce w Dolinie Śmierci.

Widziałem kilka razy wycieczki piesze schodzące z przewodnikiem w głąb tych kolorowych formacji i podziwiam śmiałków mających na tyle odwagi i odporności na bardzo wysokie temperatury w tym miejscu aby w godzinach południowych wyruszyć na szlak.

Odwiedzając Dolinę Śmierci lubię odkrywać nowe miejsca znajdujące się w niedalekiej odległości od tych znanych punktów widokowych. To oczywiście ma związek z temperaturą, uniemożliwiającą oddalenie się więcej niż na 30 minut wgłąb Death Valley.
Będąc w Zabriskie Point w 2020 roku dotarłem do przepięknego kanionu szczelinowego. Wejście do kanionu zajduje się niecałe 5 minut od głownego parkingu. Jak zami widzicie na zdjęciu poniżej – byłem tam sam.

Dolina Śmierci - kanion
Przepiękny kanion szczelinowy tuż obok Zabriskie Point

Dolina Śmierci – Badwater

Dolina Śmierci - Jezioro Badwater
Badwater w Dolinie Śmierci to najgorętsze miejsce na Ziemi.

Badwater to miejsce którego nie może zabraknąć naszej najciekawszych miejsc w Dolinie Śmierci. Kilka tysięcy lat temu było tutaj słone jezioro a dziś sól i piasek pod naszymi stopami potrafi się rozgrzać niemal 100°C – gdy temperatura powietrza osiągnie latem prawie 57°C.

Teraz wiecie dlaczego pojawiliśmy się w Badwater tak wcześnie rano. Park Narodowy zbudował tutaj taras i zejście dla turystów. Można dzięki temu przejść się kilkadziesiąt metrów (lub więcej) po trzesczącej pod nogami, twardej skorupie soli.

Badwater - słone jeziorko w Death Valley
Taras prowadzący wprost na słoną taflę jeziora Badwater

Schodzimy do miejsca znajdującego się 86 metrów poniżej poziomu morza, na białe, słone przypominające pas startowy lotniska dno jeziora Badwater. To najniżej położony punktu na półkuli zachodniej. Dookoła widać jak nad jego powierzchnią faluje rozgrzane powietrze Doliny Śmierci. Pamiętam, że dawniej można było biegać po całym terenie Badwater, teraz zakazy ograniczają to do małego obszaru.

Dolina Śmierci – Artist’s Palette i Artist’s Drive

Dolina Śmierci - Artists Palette
Kolorowe formacje Artist’s Palette w Dolinie Śmierci

Do kolejnej atrakcji o nazwie Artist’s Palette kierujemy się wracając z Badwater w kierunku głównej drogi 190. Wjeżdżamy na jednokierunkową trasę widokową Artists Dr. i pokonując tą 14 kilometrową trasę jesteśmy zachwyceni jej urokiem.

Trasa Widokowa w Dolinie Śmierci- Artist Drive
Jedna z najładniejszych tras widokowych w Dolinie Śmierci.

Po kilku  minutach jazdy zaprowadzi docieramy do niewielkiego parkingu. To główny punkt widokowy na formacje Artist’s Palette. Miejsce z którego można obserwować „pomalowane przez szalonego artystę” wzgórza.

Warto wiedzieć, ze natężenie kolorów zmienia się tutaj w zależności od warunków pogodowych. W okolicach południa kolory (zieleń, biel, żółć, purpura, czerwień, błękit) są najbardziej intensywne – ale słońce pali już niemiłosiernie. Czas wracać do klimatyzowanego samochodu.
Zobacz wideo z przejazdu trasą widokową Artist’s Drive.

Dolina Śmierci – wydmy.

Wydmy w Dolinie Śmierci (USA)
Pomimo, że wydmy leżą w Dolinie Śmierci zaraz przy głównej drodze, to wciąż bardzo niebezpieczne, ekstremalnie gorące miejsce.

Prawdziwe wydmy (Mesquite Flat Sand Dunes) w Dolinie Śmierci są naszą ostatnią atrakcją w tym dniu. Następne 26 mil przemierzamy w 35 minut bez zatrzymywania się w miejscach takich jak Golden Canyon, Furnace Creek czy Mustard Canyon.

Wydmy Mesquite Sand Dunes to miejsce niesamowite, jakby ktoś przeniósł tutaj kawałek Sahary. Jak okiem sięgnąć wszędzie piach…dostaje się nawet pod ubranie. To za sprawą wiejącego delikatnie wiatru który unosi ziarenka piasku i upycha je dosłownie wszędzie.

Musicie wiedzieć, że wiatr w Dolinie Śmierci przybiera zupełnie inną formę. Nie jest w stanie was ochłodzić i można go najprościej porównać do strumienia gorącego powietrza wylatującego z suszarki.

Wydmy w Dolinie Śmierci- Kalifornia
Chyba najbardziej fotografowane w Death Valley, wysuszone do granic możliwości resztki drzewa.

Kolory przyrody w tym miejscu są niesamowite! Błękit nieba w połączeniu rożnymi odcieniami piaszczystych wydm daje niesamowity kontrast. Znajdujące się tutaj szczątki drzew i roślin nadają się idealnie jako tło do instagramowych fotografii.
Wschody i zachody słońca – to najlepsze pory dnia w których każde zdjęcie (nawet to zrobione kalkulatorem) bedzie przepiękne !

Czas jednak ruszać dalej i opuścić piekielną Dolinę Śmierci. Upał daje nam się we znaki, pijemy dużo wody. Gdyby nie klimatyzacja w samochodzie na pewno byśmy się już upiekli. Termometr na tablicy rozdzielczej wskazuje 43 stopnie Celsjusza.

Opuszczamy Death Valley drogą nr 190 kierując się w stronę chłodniejszych gór Sierra Nevada! Tutaj, w ciągu kilkudziesięciu minut jazdy temperatura powietrza potrafi spaść nawet o 10 stopni.

Droga wyjazdowa z Death Valley
Wyjazd z Deoliny Śmierci. Zaczynają pojawiać się chmury – oznacza to zdecydowanie niższą temperaturę

Na zakończenie naszej wyprawy chciałbym przedstawić krótką listę atrakcji w Dolinie Śmierci, które zlokalizowane są nieco na uboczu i których nie udało nam się zobaczyć w czasie tej podróży do Death Valley. Odwiedziłem te miejsca w czasie wcześniejszych wypraw i jeśli macie nieco więcej czasu na eksplorację Doliny Śmierci większość z nich mogę je śmiało polecić.

Dolina Śmierci – ciekawostki i pozostałe atrakcje

  • Twenty Mule Team Canyon

    – krótka i bardzo łatwa technicznie do przejechania trasa widokowa. Prowadzi ona szutrową drogą pośród kolorowych formacji skalnych. Krajobraz Twenty Mule Team Canyon stał się plenerem do filmu Gwiezdne Wojny Nowa Nadzieja.

  • Devil’s Golf Course

    – kolejna, tym razem nieco bardziej wyboista droga szutrowa prowadząca do diabelskiego pola golfowego. Devil’s Golf Course to nic innego jak olbrzymie, około 40 centymetrowe bryły zaschniętej soli rozrzucone na powierzchni kilku kilometrów

  • Golden Canyon

    – rozgrzany do granic możliwości kanion do którego odwiedzenia zachęcam wyłącznie zimą. Wysokie formacje Złotego Kanionu są niczym ściany piekarnika w którym słońce pali niemiłosiernie. Z Golden Canyon prowadzi prawie 7 kilometrowy szlak kończący się w Zabriskie Point.

  • Racetrack Playa

    – najbardziej tajemnicze z miejsc w Dolinie Śmierci. Tutaj znajdują się legendarne wędrujące kamienie, które wbrew prawom fizyki przesuwają się po płaskim dnie wyschniętego jeziora. Droga do Racetrack Playa jest jak się można domyśleć nieutwardzona więc polecam samochód co najmniej klasy SUV (czyli z wyższym zwieszeniem).

  • Ubehebe Crater

    – to miejsce dla miłośników geologii a szczególnie dla wulkanologów. Gigantyczna dziura w ziemi do której wnętrza można zejść po stromym zboczu powstałego krateru.
    Tutaj jeszcze nie dotarłem. Jednak z informacji jakie otrzymałem od Marcina Sierackiego, przyjaciela i podróżnika – to mało atrakcyjne miejsce.

  • Titus Canyon

    – przeznaczona głównie dla samochodów z napędem 4×4 bardzo urokliwa droga. Prowadzi ona w stronę Doliny Śmierci przez wąski kanion. Titus Canyon to droga jednokierunkowa z której nie można zawrócić! Nie polecana szczególnie dla osób nie mających wyczucia w jeździe po tak trudnym terenie.

Warto wiedzieć przed zwiedzaniem Doliny Śmierci!

Wybierając się do Doliny Śmierci w miesiącach od maja do września należy zabrać ze sobą dużo wody pitnej, a wycieczkę samochodową rozpocząć z pełnym bakiem. W miasteczkach położonych w pobliży doliny (Furnance Creek, Stovepipe Wells) można znaleźć stacje benzynowe jednak ceny paliwa są tak kilka razy wyższe. Warto pamiętać również iż telefony komórkowe nie będą działać w 80 % miejsc w Death Valley.

Ceny benzyny w Dolinie Śmierci - USA
Ceny benzyny w Doline Śmierci są prawie tak wysokie jak…w Polsce

Dolina Śmierci – przewodnik

Podróż do Doliny Śmierci to nie lada wyzwanie. Szczególnie osoby, które pierwszy raz będą miały okazję zmierzyć się z tak wysokimi temperaturami i pustynny klimatem powinny dobrze przygotować się do zwiedzania.

Polecam gorąco (dosłownie) mój przewodnik po Dolinie Śmierci, który stworzyłem właśnie dla Ciebie!

Ten bardzo praktyczny i skuteczny przewodnik po najciekawszych miejscach i zaułkach Parku Narodowego Death Valley National Park został stworzony właśnie po to abyś i Ty mógł bezpiecznie zaplanować swoją podróż do wnętrza Doliny Śmierci.

Dolina Śmierci - przewodnik
Dolina Śmierci – przewodnik (ebook)

DOLINA ŚMIERCI – PRZEWODNIK – POBIERZ TUTAJ

Mapa atrakcji i ciekawych miejsc w Dolinie Śmierci:

Materiał video z mojego wyjazdu do Doliny Śmierci.

 

© interameryka.com | Aktualizacja kwiecień 2020

Do poczytania: 
DOLINA ŚMIERCI - kompletny przewodnik
RACETRACK PLAYA - wędrujące kamienie w Death Valley
CO WARTO ZOBACZYĆ W KALIFORNII - poza Doliną Śmierci 
BADWATER - słone jezioro i najgorętsze miejsce w Dolnie Śmierci

Facebook - Grupa Dołącz również do mojej grupy na Facebook!
Zapraszam do wspólnego odkrywania Ameryki!

[btnsx id="6636"]


Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
34 komentarze
  1. Faktycznie niezla wyprawa, zastanawiam sie czy nie zrobic podobnej trasy gdy bede w Vegas na dlugi weekend w najblizszy thanksgiving. Pogoda w listopadzie mam nadzieje ze bedzie lagodniejsza …chodz na pustyni nigdy nie wiadomo.
    Kiedy druga czesc wyprawy do Death Valley ? – Zostalo tam jeszcze sporo do zwiedzenia !
    pozdrawiam !

  2. Nie polecam Doliny Śmierci w sierpniu …bylem i myślałem że ugotuje się żywcem !
    To wyprawa dla “hardkorowca” …..
    ale wrażenie niezapomniane

    Koniecznie należy zaopatrzyć się w dużą ilość wody mineralnej !!!

  3. Gratuluje przejazdu przez Titus Canyon, jest przepiekny, ale przewaznie zamkniety (nie przejezdny) . Dolina Smierci jest pokryta w wielu miejscach boraksem (zwiazek chemiczny) i wyglada to z daleka jak snieg lub sol. Najpiekniejsza jest jednak noc spedzona pod niezliczona iloscia gwiazd przy dzwiekach grzechotnikow. Sezon turystyczny trwa tu od 1 wrzesnia do 1 maja.

  4. Bardzo fajny artykuł, warto odwiedzić Dolinę Śmierci, przepiękne miejsce. Niedawno (w styczniu) wróciłem z podróży po Kalifornii. Do Doliny Śmierci łatwo można się również dostać od wschodu. Ja wjeżdżałem z miasteczka Lone Pine (nakręcono tam większość słynnych westerenów) położonego ok. 100 mil od Furnance Creek. Droga przez góry, kręta, trzeba uważać, ale za to krajobrazy przepiękne. W dolinie było bardzo ciepło, przechadzając się po Badwater żałowałem, że nie ubrałem spodenek:) zwiedzanie latem wydaje mi się szaleństwem!

  5. Fajny artykuł,fajna wyprawa i w ogóle super;sam też mam chęci na zwiedzanie “stanów” ,ale tu zero na koncie-),siedzi się w domu bo nawet nie ma na podróż samochodem i w pracy że by nie stracić domu i samochodu–heh wiem że żenada ale takie realia ,może jak wygram zieloną kartę — zrealizuje swoje marzenia–Pozdrawiam…

  6. Witam, będę przejeżdżał przez Dolinę Śmierci 7 lipca tego roku…, taki jest plan, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Nie wiem jak to zniosę no i jak zniesie to samochód i klimatyzacja. Szkoda byłoby zepsuć wypozyczony samochód. Jakieś sugestie?

    • Samochód spokojnie sobie poradzi w takich warunkach. Przez Dolinę Śmierci przebiega droga stanowa #190 więc gdyby było tak ciężko na pewno droga byłaby zamknięta. Proszę mieć tylko zapas wody i sprawdzać temp. silnika aby nie przegrzać samochodu gdy będzie używana cały czas klimatyzacja. Ciężko później schłodzić samochód gdy na zewnątrz ponad 45 stopni.

  7. Mogę prosić o radę?
    W przyszłym roku pierwszy raz będę zwiedzała parki narodowe USA, wiem że przy zakupie biletu wstępu dostaje się mapkę danego parku. Czy taki bilet kupuję przy wjeździe do Doliny Śmierci?
    Chciałabym być jak najwcześniej na miejscu, czy będę miała możliwość zakupienia biletu?Chodzi mi też
    o mapę tego terenu.

    • Dolina Śmierci jest o tyle nietypowym Parkiem Narodowym, że przebiega przez nią droga stanowa nr 190. Tak na prawdę każdy może przejechać przez Dolinę Śmierci nie płacąc za wjazd. Aby zwiedzać Dolinę Śmierci trzeba jednak wykupić wejściówkę (koszt to $15 za samochód z 4 osobami. Ważne na 7 dni). Wejściówkę taką kupisz w Furnace Creek. Tam jest stanowisko Ranger Station oraz sklep, stacja benzynowa, kemping itp. To takie “miasteczko” w samym środku Death Valley. Pamiętaj aby po zakupieniu wejściówki zawsze zostawiać ją na tablicy rozdzielczej w samochodzie w widocznym miejscu.
      Na miejscu otrzymasz również darmową mapkę. Ranger Station czynne jest od godziny 8:00. Jeśli będziesz dużo wcześniej w Dolinie Śmierci możesz śmiało zwiedzać bez “biletu”. Wymagane jest jednak abyś miała już bilet od momenty gdy otworzą Ranger Station.

  8. Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki. Twoje wpisy na blogu bardzo pomocne przy planowaniu podróży.Wszystko czytam z dużym zainteresowanie! Jeszcze raz dzięki:)

  9. Witam. Wlasnie siedze i planuje wycieczke od San Francisco po LA i do tego celu chce wypozyczyc auto z przyczepa kempingowa. Czytam niestety w warunkach wynajmu o zakazie przejazdu i zwiedzania doliny smierci w terminach 15 lipiec – 15 wrzesien. Troche tego nie rozumiem, poniewaz widze ze wszyscy jezdza wypozyczonymi autami, a ja po odczepieniu przyczepy takim bym tam jechal (rutynowo do przyczepy daja Jeepa). Moze masz jakas wiedze na ten temat?

    • Zakaz przejazdu kamperami oraz holowania przyczepy przez Dolinę Śmierci to taki “standardowy” zapis który widnieje w przepisach firm wynajmujących tego typu pojazdy. “Zwykłe” samochody z wypożyczalni to co innego, nie obejmują ich takie zakazy.
      Ja bym się jednak nie przejmował…przez Dolinę Śmierci prowadzi międzystanowa droga nr 190 więc ruch jest tam spory. Więc tak na prawdę to całkiem ruchliwe miejsce. Co innego gdy ktoś chce wjechać “głębiej” w Death Valley, to już stanowczo odradzam wynajętym samochodem. Koszty holowania gdyby samochód odmówił posłuszeństwa to co najmniej $1500.

  10. Dzieki Pawle! Zatem jedziemy, zostawimy przyczepe na kempingu i przynajmniej odwiedzimy “must see” miejsca w dolinie smierci.
    Masz super kanal, pelny profesjonalizm, mnostwo przydatnych informacji.
    Pozdrawiam

  11. Przyznam szczerze…za 3 tygodnie tam bede i…sciagne trase zywcem!;) super opisane! Tylko jedno pytanko- czy jestesmy w stanie zwiedzic to wszystko wyjezdzajac z LV nie o 4 a o ok 6-7 nad ranem?

    • Hej Kinga. Tak, jesteście w stanie zobaczyć wszystkie miejsca które opisałem. Pamiętaj, że to głownie punkty widokowe więc faktycznie “zwiedzanie” sprowadza się do krótkiego wyjścia na szlak.

    • Dolina Śmierci w lipcu jest dobrym pomysłem, ale trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Titus Canyon to praktycznie droga off-road prowadząca przez góry otaczające Dolinę Śmierci. Droga jest wąska (sporo serpentyn), pokryta żwirem, piachem i kamieniami. Kamienie są niestety najgorszą przeszkodą ponieważ łatwo na nich przebić opon. I tutaj musisz wziąć pod uwagę najgorszy scenariusz. Przebijasz oponę. Na zewnątrz temperatura około 45 stopni.
      Po pierwsze woda, po drugie musisz poradzić sobie ze zmianą koła. Najlepiej mieć przy sobie zestaw do łatania dziur (Tire Repair Kit/ Tire Plug Kit). Można go kupić w każdym Walmart za około 10-20$. Cena zależy od tego co taki zestaw zawiera.
      Poza tym trasa jest bardzo ładna i bardzo ciekawa. Na pewno nie polecam przejazdu osobówką ale Toyota RAV4 spokojnie da radę pokonać Titus Canyon.
      I jeszcze kilka przydatnych informacji o Dolinie Śmierci:
      https://www.interameryka.com/dolina-smierci/

      • Super dziekuje za odpowedz 🙂 Bedziemy miec suva cos typi rav 4 🙂 Mam jeszcze pytanie odnosnie ubezpieczenia. Zamierzamy wziac auto przez turo czy orientujesz sie moze jakie ubezpieczenie zabrac zeby nie bylo pozniej problemu? 🙂

        • Szczerze mówiąc nie wiem jakie ubezpieczenie podłączyć pod Turo. Wygląda na to, że firma nie jest traktowana jako zwykła wypożyczalnia samochodów.
          Możesz jednak spróbować napisać emaila lub skontaktować się z ubezpieczalnią Rental Cover (link: http://bit.ly/RentalCoverPOLAND ) jeśli akceptują Turo to śmiało możesz brać to ubezpieczenie.

  12. Świetnie opisane! Planujemy wyjazd na przyszły rok i pytanie: ile czasu minęło Wam od wjazdu do wyjazdu z doliny śmierci? To znaczy ile przeznaczyć czasu, zakładając “zaliczenie” tych samych atrakcji co wy? Dziękuję z góry za odpowiedz!

  13. Witam,
    Mam annual pass i nie będę kupował biletu przy wjeździe. Co w tym przypadku? Mam zostawić kartę annual pass za szyba samochodu

  14. będę tam z wycieczką ok 10 lipca, jak się ubrać, nie widziałem nigdzie takiej porady. czy króciutko i filtry przeciwsłoneczne czy długie przewiewne spodnie i oczywiście obowiązkowo kapelusz na głowie, jakie buty czy trampki materiałowe będa odpowiednie? pozdrawiam.

    • W Dolinie Śmierci ZAWSZE mocno wieje – ale jest to bardzo gorący wiatr, który na pewno nie ochłodzi..wprost przeciwnie.
      Jeśli ma Pan wrażliwą skórę na słońce – można ubrać długie przewiewne spodnie. Jeśli nie – można wysmarować się kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. To na pewno pomoże. Jak doskonale czuję się w krótkich spodniach. Polecam trampki, odradzam klapki oraz inne buty w których można narazić gołą stopę na skaleczenia. Ocztwiście głowne szlaki są to pomosty, betonowe ścieżki ale na pewno zechce Pan zejść choćby na chwilę z utartych szlaków. Wyschnięte jeziora w Death Valley to twarda o ostra sól którą można się łatwo zranić.
      Polecam: https://sklep.interameryka.com/ebook/dolina-smierci-przewodnik/

  15. Uwielbiam Twój blog, jest bardzo pomocny przy planowaniu przy zwiedzaniu parków narodowych. Niedługo wyruszam z rodziną.
    Mam pytanie, ponieważ napisałeś, że w 80% miejsc w Dolinie Śmierci telefony komórkowe nie działają, a chodzi mi o przemieszczanie sie wg nawigacji w telefonie ( Google map). Jak w tym przypadku sobie poradzić, żeby się nie zgubić? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  16. Bardzo ciekawie opisane, nieocenione dla “pierwszorazowego” turysty. Mam też pytanie czy można i czy warto wybrać się tam kamperem – chcemy wypożyczyć taki w LA. Czytam tu, że są jakieś zakazy podróżowania kamperami? Wybieramy się w pierwszej połowie lipca.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Sekwoja Wiecznozielona jest największym drzewem świata, które będziecie mogli podziwiać w czasie podróży po USA. Gigantyczne lasy sekwojowe...

Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...