Wizyta w Parku Yosemite zimą.

Zobacz moje przewodniki po USA: sklep.interameryka.com

Jeśli podróżujecie po Kalifornii w zimie, nie zapominajcie o wizycie w jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych w USA – Yosemite. Przepiękne sceneria i mała liczba odwiedzających to miejsce turystów to co najmniej dwa powody do spędzenia kilkunastu godzin w parku.

Park Yosemite oferuje w zimie zdecydowanie mniej opcji dla osób poruszających się samochodem oraz uprawiających hiking. Większość szlaków i dróg dojazdowych jest zamknięta w zimie ale sama dolina oferuje bardzo wiele atrakcji.

Zimowa aura w Parku Yosemite.

Yosemite punkt Tunnel View
Punkt widokowy (i wjazd do parku) Tunnel View

Yosemite to część pasma wysokich gór Sierra Nevada, których szczyty sięgają ponad 4 tys. metrów. Sama Dolina Yosemite (Yosemite Valley) leży już na wysokości 1200 metrów i przeważnie pierwsze opady śniegu odnotowuje się tutaj połowie listopada.
W wyższych partiach gór otaczających Yosemite Valley śnieg pojawia się jednak znacznie wcześniej.

Zdarza się, że wrzesień jest już miesiącem gdzie z poziomu doliny można już obserwować białe szczyty. Również w tym okresie należy przygotować się na możliwość zamknięcia tymczasowego dróg w obrębie Parku Narodowego Yosemite.

Yosemite – drogi zamknięte dla ruchu w zimie.

Osoby wybierające się do Parku Yosemite w miesiącach od listopada do kwietnia powinny koniecznie zapoznać się z warunkami jakie panują na głównych drogach dojazdowych.
Najczęściej zamynake są drogi o numerach 120, 140 oraz 41.

Trasa wjazdowa do Yosemite Tioga Road (nr 120)
Tioga Road – droga prowadząca do Yosemite od wschodu (biegnie na wysokości 3030 m)

Ze względu na obfite opady śniegu przeważnie pierwsza zamykana jest dla ruchu kołowego droga numer 120 na odcinku zwanym Tioga Pass.

Tioga Road (tak oficjalnie nazywa się cześć tej trasy) to prawie 60 mil przepięknych widoków które można obserwować pokonując tą drogę samochodem na wysokości wysokości 3030 m. Jest to jedyna trasa prowadząca przez park która pozwala pokonać turystom góry Sierra Nevada ze wschodu na zachód.
Tioga Road przeważnie trasa jest zamknięta od listopada aż do połowy maja.

Glacier Point Road to druga w kolejności trasa w parku zamykana w czasie zimy. To wewnętrzna droga dojazdowa (rozwidlenie drogi nr 41) do punktu widokowego Glacier Point leżącego na wysokości 2199 m. Daty otwarcia i zamknięcia są bardzo podobne jak w przypadku Tioga Road.

Informacje na temat otwarcia i zamknięcia dróg w Yosemite znajdują się tutaj (klik)

Jak dojechać zimą do Yosemite.

Praktycznie przez całą zimę (z małymi wyjątkami – gdy nad parkiem szaleje śnieżyca) do Yosemite możecie dojechać bezpiecznie drogami numer 140 oraz 41.

Droga numer 140 prowadzi z miejscowości Mariposa do samego serca Yosemite Valley. Jest ona regularnie odśnieżana przez służby drogowe w parku (tak, Yosemite ma swoją własną służbę utrzymania dróg!). To chyba najbardziej znana, pewna i uczęszczana droga dojazdowa w miesiącach zimowych.

yosemite-plug
Służby odśnieżania mają dobry sprzęt.

Kolejna trasa prowadząca do Doliny Yosemite tym razem od południowego zachodu to droga lokalna o numerze 41 przebiegająca przez miejscowość Oakhurst.
Służby drogowe jednak nie polecają tej drogi w przypadku większych opadów śniegu ponieważ prowadzi ona przez techniczne trudniejszy teren nie zawsze udaje się ją całkowicie przywrócić do ruchu.

Dodatkowo wszystkie samochodu wjeżdżające do parku tą trasą zobowiązane są do założenia na koła łańcuchów.
lancuchy
Nakaz jazdy w łańcuchach nie obowiązuje jednak na drodze nr 140 (pomimo, iż trzeba je posiadać w samochodzie gdy spadnie większa ilość śniegu). Informacje o konieczności posiadania czy zakładania łańcuchów znajdziecie tutaj (klik)

Dojazd do Yosemite w zimie autobusem.

Dla osób które nie czują się zbyt pewnie za kierownicą w czasie zimowej aury polecam doskonałe rozwiązanie jakim jest przejazd do Yosemite autobusem.

Autobusy YARTS - Yosemite Area Regional Transportation System
Autobusy YARTS – Yosemite Area Regional Transportation System

Z miejscowości Merced przez cały rok kursują kursują autobusy rozwożące turystów wprost do Yosemite Valley. Możecie więc pozostawić jazdę zaśnieżonymi drogami profesjonalnym kierowcom. Należy jednak zawsze sprawdzić czy w danym dniu kursy nie zostały zawieszone ze względu na zimową aurę.
Po dotarciu komunikacją YARTS do Doliny Yosemite proszę przesiąść się do “wewnętrznych” darmowych autobusów kursujących dookoła doliny. Rozwożą one co 10 minut turystów do popularnych miejsc hikingowych, punktów widokowych itp.

Cena biletu autobusowego (w jedną stronę) z kursującego z miejscowości Merced (przez Cathey’s Valley, Mariposa, Midpines, El Portal) do Doliny Yosmite to wydatek około 13-25 dolarów – w zależności od miejsca w którym wsiądziecie. W cenie biletu zawarta jest już opłata wejściowa do parku!
Dzieci do lat 12 mają przejazdy za darmo.
Strona internetowa przewoźnika – Yarts (klik) na której znajdziecie wszystkie informacje dotyczące dojazdu autobusem do Yosemite.

UWAGA: Autobusem możecie również dotrzeć do Yosemite z miejscowości Oakhurst, Mammoth Lakes, June Lake, Lee Vinning, Sonora, Jamestown, Groveland, Fresno i Wawona. Są to jednak połączenia sezonowe, najczęściej czynne od połowy maja do końca września.

Na jakie szlaki warto wybrać się zimą będąc w Yosemite?

To już temat na kolejny wpis. Warto jednak przypomnieć, że szkodliwość szlaków prowadzących w “górę” jest nieczynna. Pozostają Wam tylko punkty widokowe i szlaki wewnątrz samej Yosemite Valley. Tak czy inaczej jest pięknie i warto odwiedzić dolinę zimową porą.

Aby zachęcić Was jeszcze bardziej poniżej zdjęcie z punktu widokowego znajdującego się przy rzece Merced River (tuż przy wyjeździe z Doliny Yosemite). Oficjalnie punkt ten nie ma nazwy ale znaleźć go nie jest ciężko. Wystarczy bacznie obserwować pobocze w poszukiwaniu niewielkiej asfaltowej zatoczki

Widok ze szlaku Mirror Lakke Loop Trail

Życzę udanej zimowej wyprawy do Parku Yosemite !

 

© interameryka.com - przewodnik po USA 
Przewodnik-po-USA - ebook
podróż do USA - konsultacja

 

Interamerykahttps://www.interameryka.com
Przewodnik po USA: Paweł Paluch (Interameryka). Już ponad 20 lat mieszkam w USA, moją pasją jest podróżowanie i odkrywanie Ameryki. Jeśli wybierasz się zwiedzić USA chętnie pomogę Ci zaplanować podróż po USA.
45 komentarze
  1. Hej,super stronka
    Mam takie male pytanko,w sierpniu planuje z zona i 5 letnia corka zrobic Zachod.Troche juz podruzuje wiec sie w miare orientuje.Okolo 3 tyg, z Las vegas kolko(Grand Canyon,Monument,Arches,CapitalReef Zion i Las Vegas)-to przez okolo7 dni, 3dni odpoczynek w Vegas.To jeszcze moze zmienimy ale plan z grubsza jest.Mam pare dni na Kalifornie a musze sie dostac do Vegas bo stamtad jet punkt wypadowy,nie wiem gdzie ladowac i teraz czy lepiej SF i przez Yosemite, Sequoie i Death Valley sie dostac czy Los Angeles i tylko Death Valley i vegas.Musze wrocic do miasta przylotu czyli SF wychodzi mi kolo 800-1000km wiecej.Wiec Pytanko czy Yosemite i Sequoia NP sa narawde tego warte czy znajde podobne rzeczy gdzies indziej czy jak zrobie Yosemite to nie musze Sequoii bo te sekwoje juz zobacze,czy Death Valley mozna odpuscic robiac inne parki bo to podobne?Na miastach tak mi nie zalezy, zadna roznica. I czy gdzies w okolicach oceanu jest jakas miejscowosc taka rodzinna, slyszalem o Pismo Beach? i niestety, ale nie mam czasu robic US1 z jednego do drugiego, kolejne 7h a to bedzie za duzo,w skrocie KTORE PARKI W KALIFORNI?dzieki wielkie

    • Zdecydowanie polecam odwiedzić Yosemite. Sekwoje jak piszesz można sobie darować. W okolicach Yosemite jest kilka miejsc, gdzie Sekowoje można zobaczyć (najpopularniejsze to Mariposa Grove – akurat otwierają po renowacji trwającej dwa lata). Jak możesz to jedź do Death Valley ponieważ on nie jest podobny do innych parków. Mógłbyś ewentualnie zrezygnować z Arches i z Monument Valley przejechać przez bezdroża drogą nr 95 wprost do Capitol Reef (świetna droga….prawie jak off-road).
      Wzdłuż Oceanu w Kalifornii jest sporo ładnych miejscowości. Zależy jaką formę wypoczynku preferujesz…ale 90% z nich na pewno Ci się spodoba (nie polecam tylko tych miejsc które znajdują się blisko Los Angeles – są bardzo zatłoczone i nie ma tam żadnego fajnego klimatu do wypoczynku)

  2. Bardzo przyjemny i pomocny blog w planowaniu wakacji po USA.
    Wschodzie wybrzeże już zaliczone, teraz marzy nam się zachód. Zaczynam powoli planować i ustalać co i jak. Zastanawiam się czy możliwie jest zwiedzenie najważniejszych miejsc (LA, SF, LV, Wielki Kanion, Kanion Antylopy, San Diego) bez wypożyczenia auta? Planujemy poruszać się autobusami i lotami międzynarodowym. Na wschodnim wybrzeżu fajnie dało się to zorganizować. Domyślam się, że w większych miastach nie będzie problemu z noclegiem (tanie hostele, airbnb), ale jak w przypadku Wielkiego Kanionu i Antylopy? Czy dojeżdżają tam autobusy z pobliskich, małych miejscowości? Czy istnieje inny sposób na nocleg niż spanie na polu namiotowym?

    • Wschodnie wybrzeże jest zdecydowanie bardziej “cywilizowane”. Większość atrakcji na West Coast znajduje się daleko poza zasięgiem komunikacji publicznej. Owszem do tych najważniejszych i najbardziej znanych Parków Narodowych czy Parków Stanowych organizowane są z większych miast wycieczki np. na cały dzień. W tym momencie jednak podróżujesz z tłumem turystów i ciężko jest zobaczyć coś oryginalnego.
      Kanion Kolorado ma dobrą bazę hotelową na miejscu. Ewentualnie można dojechać z pobliskiej miejscowości Williams (np. pociągiem). Świetna sprawa! Bilety tylko $30.
      San Francisco i San Diego najlepiej moim zdaniem zwiedzać na rowerach. 2 dni i masz zaliczone wszystkie punkty. LA można zwiedzić komunikacją miejską – ale warto dojechać do miejsc widokowych nad oceanem ..tutaj już komunikacja miejska odpada.

  3. Witam,
    na wstępie chciałam pogratulować tak świetnej stronki! Mnóstwo świetnych i przydatnych informacji, z wielu z nich skorzystamy 😉 Mam pytanko: 7 listopada planujemy ze znajomym przylecieć na zachodnie wybrzeże na ok. 10 dni. Chcemy wynająć auto i zrobić sobie objazdówkę m.in. LA – San Francisco – Sacramento – Las Vegas i powrót do LA. Mamy w planach m.in. trasę Sacramento wcześnie rano do LV z przystankami: Mono lake, Bodie State Historic Park a potem wyskoczyć na drogę 395 w stronę Doliny Śmierci i drogą 190 do Las Vegas. Długość trasy wyszła ok. 1050 km. Czy jest realne ogarnąć to w jeden dzień czy bezpiecznie podzielić na dwa? Jeśli na dwa to co jeszcze warto po trasie zobaczyć i ewentualnie gdzie znalezc jakiś niedrogi cywilizowany nocleg? Myślelismy też o parku sekwoi ale to już trochę nie po drodze, chyba że w okolicach byłoby coś podobnego… Będę wdzięczna za poradę 😉

    • Musicie pamiętać, że Wasza trasa będzie przebiegać przez góry. W listopadzie na pewno będzie już sporo śniegu. Powinniście więc sprawdzać na bieżąco informacje o przejezdności dróg. W listopadzie już niestety są krótkie dni więc to też będzie dla Was utrudnieniem. Rozłóżcie to na wszelki wypadek na dwa dnie z noclegiem w okolicach Bishop.
      Najbliższe sekwoje są w Calaveras Big Trees State Park. Szczerze mówiąc to w Sacramento nie ma za dużo ciekawych miejsc więc może prosto z SF podjedziecie w okolice Calaveras, zobaczycie sekwoje i ruszycie dalej.
      Pamiętajcie o planie alternatywnym gdyby sypnęło mocno śniegiem. Wówczas jedyna droga do Vegas jest po zachodniej stronie gór (niestety bardzo nudna).

  4. hej,

    Planujemy odwiedzić Yomseite w styczniu, zaraz po nowym roku. Jak wtedy tam wygląda sytuacja? Tak samo Grand Canyon ? Czy jest szansa, że sie tam dostaniemy i zobaczymy conieco ?

    • Oczywiście, że zobaczycie dużo ciekawych rzeczy zarówno w Yosemite jak i w Grand Canyon. Oczywiście większość szlaków będzie zamkniętych ale naprawdę warto. Proszę tylko sprawdzić jak wyglądają drogi dojazdowe do Yosemite. Może być naprawdę sporo śniegu w Parku.
      W Grand Canyon też pewnie będzie śnieg…ale może 2-3 cm.

  5. Witam. 26go października wybieram się z żona i półroczna córeczka do San Diego, później jedziemy do LA i do SF. Co warto zobaczyć na tej trasie jadąc przez Californie? Czy na początku listopada trasy w Paru Yosimite będą już zamknięte? Jakie powinnismy zabrać ubrania?
    Dzięki z góry za odp.

    • Na trasie z San Diego do Yosmiete jest sporo do zobaczenia. Dla dzieciaka frajdą będą na pewno plaże. Proszę więc jechać samym wybrzeżem odwiedzając okoliczne miasteczka (nie jechać autostradą nr 5). Jeśli miałbym wymieniać poszczególne atrakcje brakłoby miejsca. Dużo też zależy od tego co lubicie. Można w drodze do LA podjechać do Joshua Tree na cały dzień, zobaczcie Laguna Beach, Manhattan Beach, Santa Monica, skaliste plaże w Malibu, Santa Barbara (tu zdecydowanie cały dzień a nawet dwa), winnice w pobliżu Santa Ynez i Santa Maria, Sequoia Nationa Park a poźniej już Yosemite.
      W Sequoia i Yosmite może być już śnieg! Proszę więc zabrać coś ciepłego…

  6. Witam,

    Ja się przyłączam do poprzedników i również gratuluję fajnej stronki. Ja z żoną również lecimy 07.11 do LA ( 05-07 będziemy w NY) i planujemy pojechać jedynką wzdłuż wybrzeża do San Francisco – oczywiście tylko tym odcinkiem, który jest przejezdny i mam nadzieję, że Google Maps ma aktualne dane i pytanie mam co dalej po San Francisco bo punkt docelowy to Las Vegas i stamtąd odlatujemy. Czy w pierwszej połowie listopada ma sens koniecznie pchać się do Yosemite czy raczej podarować sobie i pojechać do Sequoia i Death Valley . . . Pogoda to następna zagadka, dziś tj. 06.10 temperatury w LA, LV oscylują koło 30 stopni a Ty i inni piszą, że w Yosemite może już padać śnieg – rozumiem, że to ma związek z górami i wysokością . . . pozdr. Przemek

    • Tioga Pass (to najkrótsza droga przez Park Yosemite do Vegas) w połowie listopada będzie raczej zamknięta. Trasa leży na wysokości 3030 m. Nawet jeśli w dolinie Yosemite nie ma śniegu to na trasie panują zupełnie inne warunki.
      Podobnie może być w Sequoia NP. Park nie leży tak wysoko jak Tioga Pass ale w zimie czasem sypnie tam ostro śniegiem i Park Rangers wpuszczają tylko samochody z łańcuchami na kołach (droga dojazdowa to strome serpentyny).
      Najciekawszą trasą byłaby droga San Francisco – Lake Tahoe – Death Valley – Vegas. Droga nr 395 jest bardzo ładna i dobrze utrzymana w zimie. Nawet jeśli sypnie śniegiem to duża szansa, że będzie trasa szybko odśnieżona i przejezdna przez cały czas.
      Powrót z SF w kierunku Los Angeles a następnie Vegas trochę nie ma sensu. To nudna i długa droga bez żadnych ciekawych widoków.

  7. Witam, wybieram się z rodzinką w lutym 2018 do USA i mam zamiar przejechać z Vegas do SF przez Park Yosemite. Czy w drugiej połowie lutego też są przeważnie ciężkie warunki, czy droga zawsze jest zimą zamknięta i czy istnieje inna droga przez Sierra Nevada z Vegas do SF w miarę bezpieczna dla niewprawionego kierowcy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Droga prowadząca przez Park Yosemite (Tioga Pass) do Vegas jest zamknięta praktycznie od listopada do maja. Jedyna opcja przejazdu to SF – Lake Tahoe a następnie drogą 395 na południe w kierunku Vegas.

  8. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze taki plan: z Vegas przez Death Valley i potem od południa przez park sekwoja i dalej do Yosemity. Czy jest to możliwe zważywszy na warunki drogowe w lutym? Dzięki za pomoc.

    • W Sequoia i Yosemite w zimie jest na pewno śnieg. Wszystko jednak zależy jakie będą warunki pogodowe w danym dniu. To ciężko przewidzieć. Może być sytuacja, że wpuszczane do Yosemite i Sequoia będą wyłącznie samochody z łańcuchami na kołach. Proszę sprawdzać komunikaty na stronach internetowych tych Parków Narodowych.

  9. Witaj,
    dzięki za stronę i zawarte na niej informację, miedzy innymi na jej podstawie planuje swoją wizytę w Kaliforni na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. Właśnie z Twojego bloga dowiedziałem się że droga przez Yosemite będzie jeszcze zamknięta. Planowałem miedzy innymi przejazd San Francisco-Yosemite-Death Valley-Las Vegas lecz wiem że trzeba szukać alternatywy. Czy możesz zaproponować alternatywną trasę tak by na raz nie pokonywać odległości większych niż 300 mil (podróż z dzieckiem)?
    I jeszcze jedno pytanie czy w wypożyczalniach można dostać łańcuchy na koła, czy może lepiej je gdzieś kupić? jeśli prognozy w Yosemite będą mówiły o konieczności ich posiadania w przypadku wizyty w parku. Pozdrawiam i dziękuje.

    • Aby dostać się z San Francisco do Las Vegas masz tylko dwie trasy do wyboru. Przejazd przez północną część Sierra Nevada drogą #80 lub #50. Musisz sprawdzić koniecznie jakie są warunki na trasie. Przy okazji polecam zatrzymać się na noc w Lake Tahoe. Śliczne miejsce. Po wizycie w Tahoe zjazd drogą #395 (ładne widoki – jedziesz wzdłuż gór) i ciekawe doświadczenie jak w ciągu kilku godziny znika aura zimowa i zaczyna się robić ciepło..
      Druga opcja to przejazd przez południową część. Można nazwać to bardziej objazdem gór. Tutaj na pewno nie będzie śniegu ale niestety trasa jest mniej atrakcyjna. Jedyne ciekawe miejsca na trasie to Sequoia National Park (tutaj będzie śnieg) więc łańcuchy na koła się przydadzą.
      Łańcuchy można kupić w Walmart za około $45 (komplet). Niestety nie wiem ile wypożyczalnie pobierają za “łańcuchy”.

  10. Gratulacje Pawle! Jestem wielkim fanem twojej strony jak i nagrań na YT. Well done !!! Twoje podróże zmotywowały mnie do zorganizowania 3-tyg wycieczki po CA, AZ, NV, UT. Większość mam już ładnie rozpisane natomiast brakuje mi wiedzy dotyczącej odcinku od Death Valey do San Francisco. 05.04 wyjeżdżamy z LV w kierunku Death Valley (tam zwiedzimy kilka miejsc) i kierujemy się w stronę Mammoth Lakes. W jakiej lokalizacji rekomendujesz hotel/motel (wspominałeś wyżej o Bishop, warto?). Kolejnego dnia chcemy zobaczyć Mono Lake i pojawia się pytanie czy warto wjeżdżać do Yosemite NP kiedy Tioga Rd jest zamknięta. Czy będziemy w stanie dojechać do Polly Dome? Później kierujemy się w stronę jeziora Tahoe i Sacramento. Gdzie najlepiej szukać noclegu w tamtych rejonach? Czytałem, że nie polecasz Sacramento, chcieliśmy tam zobaczyć Capitol i Old Sacramento (warto?). Potem kierujemy się do SF. Z góry dzięki za dobrą radę 🙂

  11. Cześc Paweł! świetny blog! mam pytanie odnośnie noclegów w Yosemite. WYbieram sie tam i planuje w samym yosemite spedzic 3 dni (2 noce). Niestety przegapiłem moment rezerwacji miejsc kampingowych – planujemy spac w samochodzie. Czy warto w połowie czerwca szukac miejsc noclegowych w okolicy Yosemite Valley? Jest tam dużo campingow first come-first served, ale nie wiem czy szukac noclegow dalej czy liczyc na wolne miejsce w najblizszej okolicy doliny? Z góry dzieki za odpowiedz!

    • Miejscówki na kempingach w Yosemite znikają bardzo szybko. Będzie ciężko w połowie czerwca ale możesz próbować. Jak nie znajdziesz nic to najwyżej przenocujesz w samochodzie ale pamiętaj, w granicach Parku Yosemite nie wolno spać w aucie. Musisz wyjechać poza “bramki” wjazdowe. Wiele osób widziałem, że tak robi. Zwracaj też uwagi na znaki, niektóre “pobocza” i zatoczki mają oznaczenia “no overnight parking”

  12. Witam Panie Pawle. 22.09 z samego rana wyjeżdżamy z zion do doliny śmierci. Następnie mamy w planie pojechać do yosemite, sequoia park oraz los Angeles ( musimy byc w LA najpozniej 26.09). Moje pytanie w jakiej kolejności to zrobić aby jak najmniej czasu stracić na podróż. Chyba najlepiej by było pojechać do yosemite drogą 120 ale pytanie czy są jakieś szanse ze w tym czasie będzie ona zamknięta ? Niestety to ma bardzo duzy wplyw na rezerwcje noclegow. Czy warto jechać do parku sekwoi skoro są również w yosemite ? Może jest coś lepszego w tych regionach ? Bardzo zależy mi na sekwojach ale gdzie są najbardziej imponujące ?

    • Zdecydowanie polecam wjazd do Yosemite do strony Tioga Pass. Wrażenia niesamowite. Na pewno pod koniec września droga będzie jeszcze otwarta. Kolejność: Zion – Death Valley – Alabama Hills – Tioga Pass – Yosemite – Sequoia (wjazd drogą 198 od strony Wilsonia – wyjazd od Three Rivers. Jak wygospodarujecie chwilę to koniecznie Kings Canyon (tuż przed wjazdem do Sequoia NP).
      W Yosemite bardzo ładne Sekwoje są w Mariposa Grove. Jeśli zdążycie je zobaczyć (polecam tym samym nocleg w pobliżu Yosemite aby jeden dzień przeznaczyć na sam park a drugi od rana tylko na Sekwoje) wówczas możecie zrezygnować z Sequoia NP i przemieścić się do Monterey skąd słynną “jedynką” dotrzecie do LA (ale to już przejazd na cały dzień).
      W Sequpoia NP jest więcej drzew…ale w Mariposa Grove są one również bardzo ładne…tutaj musicie już iść na kompromis i sami zdecydować co wybrać. Ja na Waszym miejscu wybrałbym Mariposa Grove i przejazd “jedynką” do LA.

  13. Dziękuję bardzo za szegolowy opis. Tak zrobimy :). Z tym ze mieliśmy plan w ostatni dzień w LA zamienić samochód na cabriolet i wtedy pojechać jedynka, ale pewnie dalej jak do Santa Barbara będzie ciężko dojechać i wrócić. Czy ten odcinek jest warty odwiedzin? Bo z Pana relacji wynika ze najładniej jest w okolicach Bixby Bridge i big sur ale tam nie ma szans dojechać i wrócić w jednen dzień.

  14. Cześć! Wybieramy się do Yosemite na dwa dni we wrześniu i chcielibyśmy się dowiedzieć jakie miejsca można zwiedzić i gdzie znajdują się najlepsze trasy hikingowe?
    Pozdrawiam

    • Odezwij się proszę na emaila w sprawie tras hikingowych w Yosemite. Wszystko zależy od tego jaką macie kondycję i doświadczenie. W Yosemite jest wiele tras o różnych stopniach trudności.

  15. Hej
    A czy jest jakaś droga byśmy pokonali Yosemite z Las Vegas do San Francisco ? Nocleg planujemy w Bishop tak jak pisałeś 🙂

    • Najciekawsza trasa widokowa to przejazd przez góry Sierra Nevada drogą nr 120 (Tioga Pass). Musicie jednak pamiętać, że zamykają tą trasę około listopada i otwierają w czerwcu.

  16. Bardzo fajna stronka – gratuluje i dziekuje za wiele cennych porad! My wybieramy sie do SFO na weekend majowy i z grubsza trasa wyglada tak: dzien 1 z lotniska w okolice Fresno, potem nastepnego dnia sekwoje i przejazd do Kingman, dzien 3 to dojazd do GC i zwiedzanie, dzien 4 przejazd z GC do Monument Valley (zahaczajac o Pustynie Pstra) tam Navajo Loop i na nocleg do Page, dzien 5 Kanion Antylopy rano, Horseshoe Bend, przez Kanion Marmurowy i Zion NP do Las V, dzien 6 z LV przez Death Valley plan byl do Inyo ale w zaleznosci od pogody/sniegu na 120 bo dzien 7 mial byc przejazd 120 do Yosemite i potem powrot do SFO ale z tego co widze spora szansa ze Tioga Pass bedzie zamknieta wiec zastanawiam sie czy nie przekierowac sie na wybrzeze na Big Sur i potem do SFO. Wiem, ze intensywnie bardzo ale mam nadzieje ze plan realny? Ewentualnie jakies sugestie by cos zmienic/wymienic?

    • Plan bardzo mocno napięty. Zastanawiam się kiedy będzie czas na zwiedzanie. Skróciłbym pobyt w Grand Canyon i podjechałbym do Monument Valley na zachód słońca. W pobliżu Monument Valley jest kilka fajnych miejsc (Mexican Hat, Goosenecks State Park, Moki Dugway, Valley of the Gods) Można to wszystko zaliczyć w ciągu całego dnia. Zmień trasę na początku. Wystartuj z SF na południe “jedynką” dojedź max do LA (zajmie Ci to cały dzień ale będzie fajnie). Z LA przez Joshua Tree, Route 66 do Grand Canyon. Potem dalej jak masz w planie. Końcówka to będzie Vegas- Death Valley- Sequoia -Yosemite – San Franccisco.
      Raczej nie liczyłbym w tym roku, że Tioga Pass będzie otwarta na początku maja.

  17. Jestem wlasnie w trasie do Yosemite i niestety z powodu obfitych opadow sniegu zakneli ponownie wjazd na punkt widokowy Glaicer Point 🙁
    znaczy musze tu wrocic kiedys

  18. Panie Pawle, świetne materiały! Miło się z Panem podróżuje 🙂 Pokazał Pan Amerykę doskonale jak nikt inny dotąd. Dobrze że jest ktos taki jak Pan 🙂 Pozdrawiam

  19. Cześć Pawle, super strona, baaardzo pomocna przy planowaniu zwiedzania USA.
    Mam pytanie, z którym nie mogę sobie poradzić. Ostatniego marca tego roku będziemy zwiedzali Yosemite (mamy na to jeden cały dzień, chociaż wiem, że niewiele, bo zachód słońca jakoś o 18.40). Bardzo chciałabym wjechać od drogi nr 41, żeby dostać się do Mariposa Grove i zobaczyć sekwoje, a potem pojechać do góry do Yosemite Valley i tam zobaczyć Yosemite Falls, Mirror Lake i kilka pobliskich punktów.
    Pytanie: czy my dostaniemy się tam własnym samochodem?
    https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/wroads.htm?fbclid=IwAR1bx5KaWJzophEzfI0xIUpRHCjOyiz8XbcJ-Ndf8bhy0W91cvikOTQdlCk
    wg tej strony powinniśmy się dostać, ale czy to jest możliwe?
    Czy może musimy zrobić tak, że pojedziemy autem od drogi 41 przez Grizzly Giant, Wawona Tree i potem dostaniemy się autem w okolice Yosemite Valley i tam przesiądziemy się w autobusy, żeby zobaczyć resztę punktów w dolinie?
    Uprzejmie proszę o pomoc i dziękuję za kawał dobrej roboty.

    • Do Mariposa Grove dostaniesz się tylko komunikacją autobusową. Wewnątrz parku kursują darmowe autobusy. Droga do sekwoi jest zamknięta dla komunikacji prywatnej przez cały rok. Autobusy natomiast zaczynają kursować mniej więcej od połowy marca. Wszystko zależy od tego czy będzie ostra zima. Na Sekwoje przeznaczcie sobie tak na szybko prawie minimum 2h. Autobusy zaczynają kursować od 8:00
      Zobacz mój filmik z tego miejsca: https://youtu.be/TnQvsdu3U5c
      Pozdrawiam! Życzę udanej wyprawy!

      • Bardzo dziękuję za odpowiedź, chociaż troszkę mnie zasmuciła. Twój film o sekwojach w Yosemite (i nie tylko ten) oglądałam wcześniej – bardzo przyjemnie się Ciebie słucha i ogląda  i robisz kawał dobre roboty.

        Pozwolisz, że pociągnę moje pytanie, ponieważ się pogubiłam.
        Zamierzenie mamy takie, żeby zobaczyć sekwoje, a potem dolinę (niestety mamy tylko jeden dzień). Proszę potwierdź mi czy dobrze rozumiem, a jeśli nie to proszę mnie popraw.

        Wjeżdżamy od drogi 41 do Parku Yosemite (na karte annual pass), przyjeżdżamy do punktu Mariposa Grove Welcom Plaza – tam skąd kręciłeś film na yt – (zostawiamy samochód) i wsiadamy do darmowego busa „Mariposa Grove Shuttle” (w marcu jeździ od 8.00 do 17.00), który wiezie nas do Mariposa Grove. Tam udajemy się na szlak Grizzly Giant Loop Trial i po jakiś 2-2,5 godziny wracamy na darmowego busa „Mariposa Grove Shuttle”, który odwiezie nas z powrotem do Mariposa Grove Welcome Plaza.
        Tam wsiadamy w nasz samochód i zgodnie z -> https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/restrictions.htm
        jedziemy do góry drogą Wawona road (przedłużenie drogi 41) aż do Yosemitte Valley na parking (zostawiamy auto) i tam przesiadamy się w darmowego „Yosemite Valley Shuttle” i zwiedzamy interesujące nas punkty w dolinie. Wyjeżdżamy drogą 120 lub 140.

        Znalazłam też informację o innej komunikacji w Yosemite:
        https://www.nps.gov/yose/planyourvisit/publictransportation.htm
        Firma YARTS kursuje drogą 41, z tym, że przystanek jest w Wawona, czyli musielibyśmy podjeść z Grizzly Giant aż do Wawona i czekać na autobus za 7 $, który weźmie nas do doliny.

        Tutaj napisane jest, że w parku kursuje Uber.
        https://uberestimator.com/available/yosemite-national-park-us
        Czy nim dostaniemy się z Mariposa Grove do Doliny?

        Oczywiście czytałam informacje odnośnie łańcuchów na kołach.

        Uprzejmie proszę o pomoc w temacie, czy nie popełniłam błędów dot. poruszania się po Yosemite.
        Pozdrowienia i wierzę, że wyprawa będzie cudowna 🙂

        • Tak. Wszystko się zgadza co napisałaś. 1 Sekwoje 2 Yosemite …tylko droga nr 120 (Tzw Tioga Pass) będzie otwarta dla ruchu dopiero pod koniec czerwca lub na początku lipca. Musicie więc wyjechać z Parku Yosemite drogą 140.
          Z Wawona jedziecie do Yosemite Valley swoim samochodem. Nie ma sensu brać YARTS a jeśli w Yosemite nie będzie tłumów i zauważycie, że są miejsca parkingowe przy atrakcjach wcale nie musicie korzystać z darmowych busów w dolinie.
          Powodzonka!

  20. WItam, chcialam powrocic do tematu przejazdu przez gory Sierra Nevada. 22 I 23 Marzec nocujemy w South Tahoe City, planowalam zjechac do Yosemite Valley droga 4 lub najlepiej 108 przez gory Sierra Nevada, poswiecic Pare godzin na Yosemite park (wiecej czasu nie mam) I jechac dalej w storne Bishop ( niestety juz wiem, ze droga przez Tioga Pass jest do polowy maja nieprzejezdna).
    czy masz jakis plan jak to mozna zrobic najlepiej w jeden dzien? czy droga 108 bedzie w tym terminie przejezdna? z gory dziekuje

    • Wszystko zależy od ilości śniegu. Droga 108 przeważnie jest otwierana miesiąc wcześniej niż Tioga Pass. Na poniższej stronie możesz (wpisując numer dowolnej drogi w Kalifornii) sprawdzić czy jest przejezdna.
      https://roads.dot.ca.gov/
      Jedyne co mogę poradzić abyście zdążyli zwiedzić jak najwięcej to poranna pobudka.
      Update: Sprawdziłem, że w tym roku były słabe opady śniegu i są przypuszczenia że Tioga Pass może być nawet otwarta już w połowie kwietnia!

Napisz komentarz

Dodaj komentarz
Podaj imię

Interameryka Mam na imię Paweł, mieszkam w USA od 2002 roku i spełniam marzenia osób, które chcą wyruszyć w podróż po Stanach Zjednoczonych.
Polecam moje EBOOKI-PRZEWODNIKI
, a jeśli potrzebujesz dokładnego planu skorzystaj z mojej pomocy przy PLANOWANU PODRÓŻY PO USA.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o mnie:
ZAPRASZAM!

Przewodnik po USA

Przeczytaj

JESZCZE WIĘCEJ DO CZYTANIA

Park Narodowy Sekwoi – zwiedzanie (2024)

Sekwoja Wiecznozielona jest największym drzewem świata, które będziecie mogli podziwiać w czasie podróży po USA. Gigantyczne lasy sekwojowe...

Alcatraz, najsłynniejsze więzienie świata

Więzienie Alcatraz, jedno z najsurowszych więzień o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych zostało wybudowane w 1909 r. na...

20 -Miejsc Które Warto Zobaczyć w Kalifornii 2024

Wybierasz się do Kalifornii? Szukasz inspiracji podróżniczych co warto zobaczyć w Kalifornii? Zatrzymaj się nieco dłużej na mojej...

Miasto-widmo (Ghost Town) w Kalifornii

Ghost Towns. Opuszczone miasta-widma, to dosyć nietypowe atrakcje turystyczne w Stanach Zjednoczonych, których zwiedzanie może przyprawić niejednego o...